Wydarzenia

„Wizerunek Matki Bożej Częstochowskiej na obrazkach

Wydarzenie zakończone

  • Rodzaj: wystawa
  • Autor: CWK
  • Rozpoczęcie: 2016.07.11
  • Zakończenie: 2016.08.16
  • Wstęp: wstęp wolny

Zapraszamy na wystawę prezentującą kolekcję obrazków z wizerunkiem Matki Bożej Częstochowskiej.

11 lip 201616 sie 2016

Wystawa prezentuje część bogatej kolekcji obrazków z wizerunkiem Matki Bożej Częstochowskiej zgromadzonej przez Archiwum i Muzeum Archidiecezjalne w Białymstoku. Obrazki takie w różnych formach znajdują się prawdopodobnie w każdym chrześcijańskim domu w Polsce, są jednym z wyrazów czci, jakim cieszy się Cudowny Wizerunek Matki Bożej z Jasnej Góry.

Niełatwo jest wskazać wszystkie przejawy bogatego kultu, jakim otaczano przez wieki Wizerunek Matki Bożej Częstochowskiej. Można do nich zaliczyć: zwyczaj pokazywania obrazu pielgrzymom podczas nabożeństw, ozdabianie go kosztownościami, nakładanie koron, szat, liczne pozycje w literaturze, malarstwie, które akcentują Jej nadprzyrodzoną obecność i działanie w życiu narodu polskiego. Wyrazem czci są liczne modlitwy i pieśni poświęcone Matce Bożej Częstochowskiej.

Cześć oddawana Matce Bożej na Jasnej Górze sięga XIV w. Kościelne zatwierdzenie kultu wizerunku datuje się na przełom XIX i XX w. – w roku 1904 ustanowione zostało liturgiczne święto Matki Bożej Częstochowskiej. Od 1956 r. jest ono obchodzone w całej Polsce w dniu 26 sierpnia. Od 1946 r. bardzo żywe jest nabożeństwo do Matki Bożej Częstochowskiej.

Jasna Góra ma pierwsze i uprzywilejowane miejsce wśród polskich sanktuariów. Rocznie sanktuarium to nawiedza od miliona do dwóch milionów pielgrzymów, którzy przychodzą, by modlić się przed słynącym wieloma łaskami Obrazem, na trwałe wpisanym w dzieje Polski. Wymownym wyrazem kultu Cudownego Wizerunku z Jasnej Góry są liczne sanktuaria i kościoły wznoszone pod wezwaniem Matki Bożej Częstochowskiej. Obecnie istnieje w Polsce około 300 kościołów i kaplic dedykowanych Matce Bożej Częstochowskiej. Kult Pani Jasnogórskiej rozwinął się również na świecie.