Wydarzenia

Patron Miasta w percepcji młodych białostoczan

Wydarzenie zakończone

  • Rodzaj: wystawa
  • Autor: Szkoła Podstawowa Sióstr Misjonarek Świę
  • Rozpoczęcie: 2017.03.03
  • Zakończenie: 2017.03.17
  • Wstęp: wstęp wolny

Wystawa upamiętniająca rocznicę ocalenia Białegostoku przed zagrożeniem śmiercionośnym chlorem.

03 mar 201717 mar 2017

9 marca 1989 roku około godziny 3 nad ranem do granic Białegostoku dotarł 32-wagonowy pociąg z czego 6 były to cysterny z ciekłym chlorem. Pociąg jechał z ZSRR do NRD. O godzinie 2:25 w okolicach ulicy Jagienki, wzdłuż ulicy Poleskiej, 4 cysterny wypadły z torów. Stworzyło to poważne ryzyko rozszczelnienia cystern, które mogło doprowadzić do ogromnego skażenia - chmura chloru, która mogła się wydobyć po rozszczelnieniu cystern mogła objąć obszar 2‒3 na 50 kilometrów.
W 1994 w miejscu katastrofy wzniesiono krzyż upamiętniający tamte wydarzenia, przy którym odbywają się coroczne uroczystości z udziałem władz miasta. Według wielu białostoczan do uratowania miasta przyczyniło się wstawiennictwo bł. Michała Sopoćki Patrona Białegostoku, który w domu Sióstr Misjonarek Świętej Rodziny przy ul. Poleskiej, znajdującym się nieopodal miejsca katastrofy, spędził ostatnie lata swojego życia.
Prezentowana wystawa upamiętnia ważną dla białostoczan rocznicę ocalenia Białegostoku przed zagrożeniem śmiercionośnym chlorem. Prace wykonane zostały przez młodych białostoczan – uczniów Szkoły Podstawowej Sióstr Misjonarek Świętej Rodziny w Białymstoku, na Diecezjalny Konkurs o Świętych i Błogosławionych „BĄDŹCIE ŚWIĘTYMI, BO JA JESTEM ŚWIĘTY, PAN BÓG WASZ!” KPŁ 19,2, w którym bohaterem tegorocznej edycji jest bł. Michał Sopoćko, a większość prezentowanych prac dotyczy związku Patrona Miasta z ocaleniem Białegostoku 9 marca 1989 roku.