Wydarzenia

Urok dawnych pocztówek IV - pocztówki wielkanocne

Wydarzenie zakończone

  • Rodzaj: wystawa
  • Autor: Irena Pietkiewicz
  • Rozpoczęcie: 2017.04.10
  • Zakończenie: 2017.04.28
  • Wstęp: wstęp wolny

Wystawa pocztówek wielkanocnych z lat 1906 - 1947.

10 kwi 201728 kwi 2017

Kartki świąteczne, dziś niemal całkowicie zapomniane, przez długie lata były częścią rytuału świątecznego. Wysyłanie tradycyjnych pocztówek świątecznych, przygotowywanie i ręczne wypisywanie życzeń wymaga znacznie więcej czasu i wysiłku niż wysłanie tak popularnych obecnie pozdrowień drogą elektroniczną.

Tymczasem kartka świąteczna, dla wielu jeszcze niedawno stanowiąca oznakę, że nadawca myśli, pamięta i stara się, aby utrzymać kontakt, dla wielu będąca częścią przedświątecznego rytuału dziś przechodzi do lamusa. Staje się przedmiotem kolekcjonerskim.

Kolejna wystawa starych pocztówek z kolekcji Pani Ireny Pietkiewicz to karty poświęcone Świętom Wielkanocnym. To 21 pocztówek polskich z lat 1922 - 1947 i 12 pocztówek niemieckich z lat 1906 - 1941.

Głównym motywem tych wdzięcznych obrazków jest jajko, jako symbol odradzającego się życia. Są też inne motywy wielkanocne - małe kurczęta i zające, które właśnie wiosną przychodzą na świat, kwiaty, gałązki, wierzby czy leszczyny - oznaki wiosny, która niezmiennie kojarzy się ze Świętami Zmartwychwstania.
Niech te świąteczne pocztówki, dziś już nie tak popularne dowody więzi rodzinnych czy przyjacielskich, przybliżą nam atmosferę tych najważniejszych chrześcijańskich Świąt.